Nagrywanie filmu aparatem Nikon D3100

Niedrogi aparat do filmowania

Lustrzanka cyfrowa Nikon D3100 jest prostym, stosunkowo niedrogim aparatem fotograficznym bez wyszukanych funkcji. Aparatem tym wykonuje się dobre zdjęcia i posiada on funkcje dające możliwość nagrywania filmu. W modelu Nikon D3100 zastosowała stabilizacje obrazu przez obiektyw, oraz klasycznie unoszone lustro. Technika filmowania w tym aparacie cyfrowym, wygląda tak jak w typowych lustrzankach to znaczy istnieje konieczność uniesienia lustra aby obraz mógł padać na matrycę. Wtedy na ekranie ukazuje się obraz i można rozpocząć zapisywanie filmu. Po uniesieniu lustra przestaje działać autofocus z detekcją fazową, występuje dużo wolniejsza detekcja kontrastu.

filmowanie lustrzanką

Autofocus nie działa w sposób ciągły, lecz tylko wtedy gdy naciśniemy do połowy spust migawki. Na filmie nagrywanym aparatem Nikon D3100 słychać niestety hałas pracującego obiektywu. Film nagrywany tą lustrzanką cyfrową nie może trwać dłużej jak 10 minut. Filmowanie tym modelem Nikona nie stwarza problemów z uzyskaniem dobrej ostrości. Urządzenie podczas nagrywania wykorzystuje tak zwaną detekcję kontrastu. Nikon D3100 kręci filmy w rozdzielczości 1920×1080 w tempie 24 fps ,jeżeli  chcemy mieć więcej klatek na sekundę, to można obniżyć jakość do 1280×720 i uzyskać 30 fps. Filmy nagrywane tym aparatem zapisywane są w formacie H.264 MPEG4 .W tej lustrzance cyfrowej niestety nie ma wejścia na zewnętrzny mikrofon. Dźwięk nagrywany jest poprzez wewnętrzny mikrofon w wersji mono. Sam aparat jest lustrzanka niezwykle przyjazną dla użytkownika. Produkt Nikona posiada tryb podręcznika, który możemy wywołać ustawiając pokrętło sterujące aparatu w pozycji GUIDE.

Czy lustrzanka cyfrowa która została wypuszczona w 2010 roku ciągle jest na czasie?

Firma Nikon ogłosiła w 2010 roku aparat HDSLR. Ten aparat do filmowania nakręci poważny film w rozdzielczości Full  HD czyli 1080P przy 24 FPS. Ma również bardzo ładne śledzenie ostrości w trybie filmu.  Oto niektóre specyfikacje aparatu Nikon D3100

  • Tryb filmowy 1080p / 24 H.264 AVCHD
  • AF-F Ciągły autofokus z wykrywaniem kontrastu z funkcją wykrywania twarzy i śledzenia obiektów w trybie filmowania
  • Czujnik 14,2 MP z zakresem ISO od 100 do 3200 (można zwiększyć do 12 800)
  • procesor Expeed 2 poprawiający poziom szumów
  • Udoskonalony system prowadnic ułatwiający obsługę aparatu.

Filmowanie lustrzanką – aparat sam podpowie jakie stworzyć nastawy

Aparat pozostający w tym trybie wręcz poprowadzi użytkownika za rękę, będzie zadawał kolejne pytania dotyczące rodzaju operacji którą chcemy wykonać. Gdy przekażemy wszystkie odpowiedzi, aparat sam wykona odpowiednie ustawienia albo podpowie nam co powinniśmy zrobić. W naszej gestii będzie tylko wykonanie jego poleceń i będziemy mogli rozpocząć filmowanie. Obsługiwanie aparatu Nikon D3100 podczas filmowania w trybie podręcznika ma założenia edukacyjne, po pewnym czasie obsługiwania aparatu w tym trybie sami będziemy potrafili ustawić właściwe parametry. Zaletą nagrywania filmów tym aparatem jest możliwość wykonania podstawowej edycji filmu bezpośrednio w aparacie. Używana lustrzanka jest obecna w komisach fotograficznych i można ją dostać za kilkaset złotych. Podsumowując Nikon D3100 to przyjazna dla użytkownika lustrzanka cyfrowa nawet w 2019 roku.

Dodaj komentarz